Det er gått noen uker siden vi skrev om Sonys brenselcelle, laget spesielt for mobiltelefoner og små elektroniske enheter. Dens eneste problem var ytelsen, som ikke var i nærheten av f.eks. et laptopbatteri. Det har Sharp tatt til seg, og laget en kompakt brenselcelle for laptoper og andre bærbare medier.
Ettersom metanol er det best egnede drivstoffet i slike enheter, drives også Sharps brenselcelle av metanol. Den er nesten 40 gram lettere en «li-on»-batterier (vanlig i laptoper bl.a.), og yter omtrent det samme som et standard bærbart batteri. Med det sagt må det nevnes at brenselceller har lengre levetid, og når de går tom for metanol, er det bare å fylle på 1-2 ml drivstoff.
Forholdsvis lite informasjon er tilgjengelig ennå, og det er fortsatt lenge igjen til slike brenselceller blir kommersielt tatt i bruk. Likevel er det nok et skritt på veien til en batteri-fri tilværelse
(Kilde: Nikkei Publications)